Forside
 
IværksætterGuide
 
 
 
 
Startinfo & Hans Peter Wolsing
 

Arrangementer og events for iværksættere i Odder

 

 

Brug for rådgivning i Odder? Klik her for at se dine muligheder: 

 

Iværksætterrådgivning i Odder Kommune

 

august
7
2025

ONLINE: Få styr på din markedsføring


/_upload/20122020140552_895393266_0000.jpgDe digitale kanaler er afgørende for at nå ud til sine kunder!

Derfor er det vigtigt, at du får styr på din markedsføringsstrategi, og finder ud af, hvordan du målretter dit indhold på dine digitale kaneler, så du kan markedsføre din forretning så effektivt som muligt.

På dette workshopforløb giver vi dig indsigt i praktiske og målbare marketingstrategier, der kan styrke din forretning. Workshopforløbet består af 3 workshops, er gratis, og er for dig, som ønsker en grundlæggende introduktion til digital markedsføring.

Efter forløbet:

Har du en stærk forståelse for strategisk markedsføring og målgruppeanalyse.
Kan du skabe en sammenhængende markedsføringsstrategi og målrette dit indhold.
Kan du bruge relevante digitale værktøjer og måle effektiviteten i din markedsføring.
Har du en klar handlingsplan til at støtte din fortsatte markedsføringsindsats.

07-08-2025 09:00
Online i hele landet
Iværksætter Danmark og Erhvervshusene

august
13
2025

ONLINE: Sæt retning på din forretning!


/_upload/20122020140552_895393266_0000.jpgNøglen til vækst – både for din virksomhed og for dig selv som iværksætter – ligger i et solidt mentalt fundament: stærke værdier, et formål, der vækker din passion, en retning, der inspirerer, og en vision, du kan mærke helt ind i sjælen.

Dette workshopforløb giver dig værktøjerne til at sætte en klar retning, skabe et autentisk og stærkt fundament og igangsætte handlinger, der sikrer, at du står stærkt – selv når iværksætterhverdagen med modvind, frygt og overvældelse rammer.

Det er, bortset fra din tid og entusiasme, helt gratis at deltage.

13-08-2025 16:00
Online i hele landet
Iværksætter Danmark og Erhvervshusene

september
2
2025

ONLINE: Doing business in Denmark


/_upload/20122020140552_895393266_0000.jpgIn the course we’ll introduce you to all the legal, financial and cultural matters of doing business in Denmark as well as the foundations of entrepreneurship so you can get off to a good start on your entrepreneurial journey in Denmark.

The course consists of four workshops and is for for international entrepreneurs living in Denmark.

The course is free of charge.

02-09-2025 16:00
Online i hele landet
Iværksætterdanmark & Erhvervshusene

september
15
2025

RANDERS: Finansieringsdag i Randers


/_upload/25012023122235_1070585624_0000.jpgFå hjælp til funding, kapital og ansøgninger.
Står din virksomhed overfor at investere i udvikling og teknologi? Og har du brug for overblik over dine finansieringsmuligheder? Så tilmeld dig Finansieringsdagen, hvor Business Randers – i samarbejde med TechCircle, Erhvervshus Midtjylland og Favrskov Erhverv – har samlet en række statslige og private finansieringskilder og investorer.

På dagen er der fokus på, hvordan du forbereder dig på at tiltrække nationale investorer, samt hvilke muligheder der findes for blandt andet at søge investeringer eller finansiering fra Innovationsfonden og EIFO. Vi går konkret til værks med eksempler på andre små og mellemstore virksomheder og iværksættere, der har fået investeringer.

Program
Kl. 13.15 Registrering og kaffe

Kl. 13.30 – Velkommen og intro til TechCircle, Business Randers og Erhvervshus Midtjylland

Kl. 13.40 – Klar til finansiering? Erhvervshus Midtjylland

Kl. 13.55 – Finansiering af drift og investeringer, Sparekassen Kronjylland

Kl. 14.15 – Investering i udviklingsprojekter i SMV’er og startups. Innovationsfonden (v/ Erhvervshus Midtjylland)

Pause

Kl. 14.45 – Risikovillig statslig finansiering, Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO)

Kl. 15.05 – Investorer til startups og vækstvirksomheder

Kl. 15.20 – Case fra lokal virksomhed

Kl. 15.40 – Kan Erhvervshus Midtjylland og Business Randers / Erhverv Favrskov hjælpe?

Kl. 15.55 – Afslutning og netværk - få en snak med de forskellige aktører



15-09-2025 13:00
Business Randers, Parkboulevarden 31, 8920 Randers NV
Business Randers, Favrskov Erhverv og Erhvervshus Midtjylland




3. Odder Kommune og andre myndigheder5. Er du elev eller studerende i Odder?
Startinfo.dk ApS - DIN nye iværksætterportal
Rubjergvej 67, Lønstrup
9800 Hjørring
5129 1110
hpw@startinfo.dk
CVR: 40043748
OK
Cookie information

Dette websted anvender cookies til at registrere, hvordan du og andre benytter hjemmesiden.
Disse oplysninger bruger vi bl.a. til at se, hvordan vi kan forbedre den for dig som bruger. Læs mere.