Forside
 
IværksætterGuide
 
 
 
 
 
Om Startinfo.dk
 

Artikler og medier om iværksætteri 

 

Indhold på siden:

  1. Artikler om iværksættere fra startinfo.dk

  2. Magasiner om Iværksætteri og erhverv

  3. Gode iværksætter hjemmesider

  4. Podcast om iværksætteri mv.

  5. Webinarer for iværksættere

 


 

 

Artikler om Iværksættere på Startinfo.dk:


Startinfo.dk præsenterer af og til iværksætter artikler om helt almindelige danske iværksætter. De traditionelle medier fokuserer næsten altid på vækstiværksættere og tech iværksættere, gerne med store investering og planer om ekspansion. Og det er fint. Respekt for det. Vi har bestemt som samfund brug for den type iværksættere. Men vi har også brug for alle de små virksomheder, etableret af ganske almindelige mennesker, der bare gerne vil være selvstændige.

 

Her er listen over iværksætterartikler ind til nu:

 

 

  Heidi og Brian fik en god og grøn idé i 2015. Nu sælger de komposterbar emballage i mere end 30 lande

  Rasmus Vittrup og Anders Hyldig,der driver onlineboghandlen Tales

  Anders Graabæk er forretningsudvikler og nu medstifter af ny iværksætterpodcast Becoming Bold.

→  I Ringe på Fyn har Brian og Jesper etableret webshop med maling... Og så var de i Løvens Hule.
→  I Aalborg har Christian og Nicolai overtaget en bestående webshop og udviklet den med succes

→  Michael laver terasser, lægger tage, ordner haver i Aabenraa og omegn, som deltager i Mand & Bil netværket

→  I Rødovre har Karl Magnus og Christian etableret Helstrand Smedje, der laver indretning i NewYorker style.

  Asger og Dan har med hjælp fra Stevns Erhvervsråd etableret prof. musikstuide i et tidligere landbrug 

→ Marianne og Kristina fra Herning, der sælger jagttøj til kvinder

  Julie Zangenberg, der sælger "hyggetøj" via egen webshop Cozy by JZ

→  Kim Nielsen, Aarhus producerer Vildmarksbade i håndlavet bødkerkvalitet

→  Tine Bieber Lunn, Aalborg, rådgiver om facilitering af undervisning og har udviklet spillet LYN-Praksis 
→  Nikka Vinther-Jensen, Silkeborg, der har etableret eget Elite Akademi, Art By Nikka  

→  Lene Bremer, Aalborg, der rådgiver om farver, stil og sammenhæng i virksomheders fremtræden   

→  Kirsten Dorph, der har etableret rideferie og mountain bike udlejning ved Lildstrand i Thy 

→  Jesper Thygesen, der sammen med hans bror har etableret El-installatørforretning i Als ved Hadsund 

 


 

 

Magasiner om Iværksætteri og Erhverv:

Link til erhvervsmagasinet Bizz Up

 

Bizz Up

Bizz Up er et erhvervsmagasin, som formidler inspiration, tips & tricks og ikke mindst motivation til dig der brænder for dit arbejde. Magasinet udgives 2 gange årligt og løbende på bizzup.dk og læses af mere end 100.000 erhvervsfolk både online og offline. Magasinet er gratis. Fysisk finder du Bizz Up Magasinet i DATs fly og i innovationsmiljøer og kontorfællesskaber landet over.  Se mere på https://www.bizzup.dk/

 

 

Bizz Iværksætter og erhvervsmagasin med 100000 læsere

Hjemmesiden www.bizzup.dk fungerer som online nyhedsmedie når det gælder iværksætter- og erhvervsnyheder Her kan du få tips, tricks, motivation, inspiration m.m. til at vækste din virksomhed!

 

BizzUp udgives af Lise Korsgaard, Skive. Læs det online her: https://www.bizzup.dk/laes-online/

 


 

Iværksætteren

Magasinet Iværksætteren udgives af Dansk Iværksætterforening.Dansk Iværksætter Forening

 

Forsider fra IværksætterenDet kan læses online på Dansk Iværksætter Forenings hjemmeside.

 

Læs selv med her:  https://www.d-i-f.dk/magasinet-ivaerksaetteren/ 

 

Ønsker du abonnemet på "Iværksætteren" kan du tegne det for 450 kr. pr. år for de 6 årlige udgivelser.

 

Dansk Iværksætter Forening er iøvrigt meget mere end magasin udgiver. Det er en interesseorganisation for Danske Iværksættere, som man iøvrigt kan blive medlem af helt gratis. 

 

Dansk Iværksætter Forening arbejder også politisk, på at forbedre opstartsbetingelser og rammevilkår for iværksættere og iværksætteri i Danmark. Man vil skabe bedre vilkår for iværksættere, herunder beskatning, infrastruktur, finansiering og reducere bureaukrati.

 

Man påvirker således den politiske dagsorden gennem indspark til politiske udspil, møder med politikere & myndigheder og skaber partnerskaber og alliancer med andre interessenter inden for iværksætter

 

Hvert år udgiver man således en årlig Iværksætterundersøgelse, hvor man spørger et stort antal iværksættere om deres vurdering af vilkår, rammebetingelser for iværksætteri og lign. Iværksætterundersøgelsen offentliggøres normalt en gang om året i august måned. 

 

Startup Magasin 

Et ret nyt online magasin om iværksætteri, nye idéer, nye produkter og artikler om forskellige erhvervsmæssige emner.

www.startupmagazine.dk

 

 

 


 

 

Gode iværksætter hjemmesider:

 

Earlystage.dkEarlystage.dk giver et godt overblik over innovations- og investormiljøet i Danmark

Earlystage.dk er en ret ny hjemmesiden udarbejdet af Jacob Kildetoft Henriksen, der arbejder med analyse af virksomheder i Vækstfondens Venture afdeling. Det er en super lækker hjemmeside, der har et flot og helt enkel lækker opbygning. Earlystage.dk er især stærk på  overblik over investorer, tilskudsordninger, konkurrencer samt netværk inden for forskning og innovation. Se hjemmesiden her: https://earlystage.dk/ 

 

 

 

Iværksætternetværk IVN

Måske Danmarks største iværksætternetværk på sociale medier. Mere end 90.000 deltager på facebook gruppen IVN, som nu koster 39 kr. pr. md. at være med i. Er du ikke med endnu så klik her! IVN er samtidig en fordelsklub for iværksættere, hvor man kan opnå betydelige besparelser på forskellige ydelser. Det drejer sig om alt fra advokatbistand, telefoni, bank, it og meget mere. Se det på hjemmesiden IVN.dk her.

 

 

Amino.dk

Nok et af Danmarks mest kendte iværksættermedier. Stiftet bl.a. af superiværksætteren Martin Thorborg. Det er ham med Jubii, Dinero mv. Der er en super fin debatmulighed og mange der gerne vil hjælpe, hvis man har problemer eller et spørgsmål. Bemærk dog! Det er ikke nødvendigvis et ekspert panel, så vurder kritisk de svar du måtte få. Men de fleste indlæg er relevante og folk er flinke til at hjælpe hinanden. Er du ekspert inoget, kan du også blive "ekspertblogger" på Amino, hvilket vil give øget opmærksomhed om dit nye firma.

 

Link til hjemmesiden er her!

 


 

 

StartUp Svar:StartUpSvar har svar på 100 iværksætterspørgsmål

Oprindeligt kladet 100svar.dk, men hedder nu StartUpsvar.dk. Den er oprindeligt produceret af navnkundige - nu desværre afdøde - Mogens Thomsen fra Aarhus, som alle inden for iværksætterbranchen kender og respekterer.

 

Der er tale om et opslagsværk for iværksættere og selvstændige, hvor man kan finde 100 svar på spørgsmål om at starte som iværksætter. Hvad er vigtigt og hvad er mindre vigtigt? Her finder du svar på de vigtigste iværksætter spørgsmål. Startupsvar.dk formidler virksomhedsmæssige problemstillinger på en forståelig måde.

 

Bare fordi du er dygtig inden for din branche, betyder det ikke nødvendigvis, at du er det inden for virksomhedsdrift. Ved du f.eks. hvordan du betaler skat som iværksætter, håndterer administration og markedsføring?

 

StartUpSvar er støttet af A-kassen for selvstændige DANA.

 


 

 

BOOTSTRAPPING.dk

Er en dansk hjemmeside. Den skriver om det danske iværksættermiljø. Den skriver sjovt nok til Iværksættere OG investorer, hvilket jo er lidt i modstrid med betydningen. Når det er sagt er det en udmærket side, der beskriver især IT iværksætteri, forretningsmodeller og lign. Klik på logoet nedenfor for at komme videre til siden:

 

Bootstrapping er en hjemmeside om iværksætere investorer og opstart

 

 


 

 

Virksomhedsguiden:

Virksomhedsguiden er en offentlig hjemmeside, hvor der angiveligt er investeret mere end 25. mio. kr. i udviklingen. Det er en hjemmeside, der kan henvise til Virksomhedsguidens logoarrangementer, aktører mv. for virksomheder og iværksættere. Man kan kalde virksomhedsguiden en slags offentlig konkurrent til Startinfo.dk.

 

Erhvervskontorer og kommuner har indbetalt midler til realisering af viksomhedsguiden og bidrager også til opdateringen. 

 

Virksomhedsguiden er også stedet, hvor du kan søge erstatning på grund af Coronakrisen og den delvise nedlukning af erhvervslivet. Læs mere på linket her!

 

 


 

 

Podcasts om iværksætteri mv.:

 

Vækstfondens podcast-serieLink til Vækstfondens podcast serie om iværksætteri

"Sæt i gang" er Vækstfondens nye podcast serier, hvor man forsøger at skabe inspiration og dele ud af gode råd og viden til iværksættere. Podcast serien, der løbende udvides med flere nye, tager fat i emner og problemstillinger, der knytter sig til at starte virksomhed. Der er mange gode emner. Eksemplerne er sammensætning af et godt team, at lære af sine fejl og naturligvis også noget om hvordan man finansierer sin opstart. Vækstfonden har jo en lang række produkter på hylderne til erhvervslivet, hvor kaution og startlån, nok er de mest oplagt for nyere virksomheder 

 

Se hvor du kan finde Vækstfondens podcasts.

 

 


 

 

Kvindekompagniet er en podcast om kvindelige iværksættereKvindekompagniet

Er du kvindelig iværksætter (eller måske mand!) kan du finde inspiration i denne podcast serie om kvindelige iværksættere. Kvindekompagniet er ret nyt, men udgiver med jævne mellemrum podcasts med kvinder. der har taget tilværelse i egen hånd og har etableret deres egen virksomhed. 

 

Bag Kvindekompagniet står iværksætter Josefine Volqvartz, der mener iværksættermiljøet i Danmark har brug for stærke kvindelige rollemodeller. Faktum er i hvert fald at der etableres alt for få kvindeligt ejede iværksættervirksomheder her i landet.

 

 

Startinfo.dk ønsker Kvindekompagniet alt det bedste, for der er brug for deres indsats. 

 

Link til Kvindekompagniets hjemmeside er her!

Link til Facebook siden er her!

 


  

 

Online marketing Podcast

Ib Potter laver podcasts på Pottercut.dk

Ingen over og ingen ved siden af Potter, når det kommer til Podcasts om online marketing. Ib Potter er specialist i online marketing, arrangør af adskillelige fremragende konferencer om Online Marketing.

 

Link til marketingcamp er her! 

 

Link til Podcasts hos Puttercut er her!

 

Ib Potter er Online Marketing Chef hos bureauet Co3 i Ikast.

 

 

 


  

Iværksætterhistorier.dk

Siden har samlet en lang række podcats om iværksættehistorier. Der er virkelig meget inspiration, hvis du gerne vil blive klogere på iværksætteri. Der findes mange forskellige iværksætter podcasts og indholdet varierer fra podcast til podcast.

 

Iværksætterhistorier har lavet deres egen liste over de 10 bedste iværksætter podcast i Danmark til dig. Se listen her!

 

Og tjek siden ud her! 

 


 

Iværksætterdrømme

Iværksætterdrømme er en podcast om iværksætteriPodcasten “Iværksætterdrømme” drives  af Alexander Stricker, der taler med forskellige dygtige iværksættere. Iværksætterne giver et mere nuanceret billede af iværksætteriet, og du kommer med bagom det at starte og drive en virksomhed. Hør blandt andet om fiaskoerne, presset, tvivlen, tilstrækkeligheds følelsen, vedholdenheden og meget mere.

 

Se og hør mere her!

 

 

 


 

Webinarer for iværksættere

 

Krifa Erhverv Webinarer

Krifa Erhverv tilbyder "Start selvstændig virksomhed - sådan gør du!" webinarer en gang om måneden. Det er typisk webinarer af ca. 1,5 times  varrighed, der omfatter registrering, krav, finansiering mv. Se link her!

 

Webinarer fra SKAT

SKAT udgiver en del webinarer, hvor du gratis kan deltage. Her bliver du stille og roligt guidet igennem noge af de lidt "svære ting", man som iværksætter typisk ikker er så godt inde i. Du kan se webinarerne på linket her!

 

Google Succes Online

Siden 2012 har Google Succes Online undervist mere end 70.000 mennesker i digitalisering. Kurserne har kortere varighed og er henvendtGoogle Succes Online er en god hjælp til online synlighed for iværksættere til studerende, ledige, administrativt personale og virksomheder. Undervisningen i Google Succes Online er produkt-neutral og fokuserer på, at kursisterne efterfølgende skal kunne anvende de tillærte værktøjer i egen virksomhed eller job. Det er ret let at følge med i. Ser man dem online, kan man stille spørgsmål undervejs i chatten. 

 

Får man ikke set det hele har man mulighed for at se dem igen senere,

 

Link til YouTube kanal for Google Succes online her!  

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Startinfo.dk ApS - DIN nye iværksætterportal
Rubjergvej 67, Lønstrup
9800 Hjørring
5129 1110
hpw@startinfo.dk
CVR: 40043748
OK
Cookie information

Dette websted anvender cookies til at registrere, hvordan du og andre benytter hjemmesiden.
Disse oplysninger bruger vi bl.a. til at se, hvordan vi kan forbedre den for dig som bruger. Læs mere.