Forside
 
IværksætterGuide
 
 
 
 
Startinfo & Hans Peter Wolsing
 

Arrangementer og events for iværksættere i Silkeborg

 

Link til Iværksætteruddannelsen

 Marketingklubben - hjælp til markedsføring på abonnement  

 

Har vi overset et arrangment for iværksættere i Silkeborg kommune? Så kontakt os venligst. Det koster ikke noget at få et event eller et kursus med på listen. 

 

 

 

 

februar
4
2025

ONLINE: Doing Business in Denmark


/_upload/20122020140552_895393266_0000.jpgIværksætterdanmark present: Doing Business in Denmark Workshops in English. 

Get a firm grip on the formalities of how to start a business in Denmark.

In the course we’ll introduce you to all the legal, financial and cultural matters of doing business in Denmark as well as the foundations of entrepreneurship so you can get off to a good start on your entrepreneurial journey in Denmark.

The course consists of four workshops and is for for international entrepreneurs living in Denmark.

The course is free of charge. And open for potential StartUps in all of Denmark.

04-02-2025 15:30
Online i hele landet
Iværksætter Danmark, Erhvervshusene, Business Lolland-Falster, PlusConsult og Startinfo.dk

februar
17
2025

ONLINE: Fra forretningsidé til virkelighed


/_upload/23032021094012_198422975_0000.jpgWorkshopforløbet er for alle danske iværksættere, der drømmer om at stifte egen virksomhed, og har brug for praktiske redskaber, der kan gøre idéen til virkelighed.

Det er, bortset fra din tid og entusiasme, gratis at deltage. 

Du vil helt sikkert få mest ud af forløbet, hvis du kan se dig selv i følgende:

Du har en spirrende forretningsidé, og ønsker konkrete værktøjer til at opbygge din kommende virksomhed, så du kan gøre din idé til virkelighed. Du ønsker virksom viden om, hvordan du tester din idé, finder frem til din målgruppe og opbygger en brugbar forretningsmodel. På dette workshopforløb stifter du bekendtskab med de praktiske færdigheder, du skal bruge for at komme godt i gang og endnu bedre videre:

Få styr på dit værditilbud og din målgruppe.
Få redskaberne til at teste og validere din idé.
Få værktøjerne til at opbygge en operationel forretningsmodel.
Få overblik over de vigtigste aktiviteter og opgaver, som skal gennemføres, når du starter op.
Du skal sætte tid af til at arbejde med din forretningsidé og din kommende virksomhed mellem workshoppene.

17-02-2025 16:00
Online i hele landet
Iværksætter Danmark og Erhvervshusene

februar
25
2025

SILKEBORG: Iværksættercafé


/_upload/02052021083318_637146760_0000.jpgGår du med overvejelser om at starte en virksomhed op, har du lige taget springet eller måske været i gang i noget tid, men godt kunne bruge lidt sparring og netværk, så kom med på en iværksættercafé, hvor du kan møde ligesindede.

Denne gang har vi fået fornøjelsen af at besøge Event Yoga, som iværksætteren Mia Tholstrup-Jørgensen står bag. Vi skal høre Mias spændende iværksætterhistorie samt dele viden og erfaringer med hinanden.

Program

Godmorgen og velkommen
Mias iværksætterhistorie
Bordet rundt – præsentationsrunde
Netværk blandt deltagerne. Tag gerne et spørgsmål / udfordring / problem med – og få input / idéer / svar med retur
Er der tid til overs, vil der være mulighed for sparring med Silkeborg Business samt individuelle snakke blandt deltagerne


25-02-2025 10:30
Event Yoga Knudlundvej 15, 8653 Them
SilkeborgBusiness

februar
28
2025

SILKEBORG: ARRANGEMENT LinkedIn for iværksættere og ejerledere – åbent morgenmøde i G-KRAFT


/_upload/02052021083318_637146760_0000.jpgSå er det igen tid til et kæmpe energiboost med andre iværksættere, hvor vi denne gang også skal blive klogere på LinkedIn.

Vi er så heldige at få besøg af Kenneth Dürr, der er ghostwriter på LinkedIn for founders, direktører og iværksættere. Han vil fortælle sin egen personlige iværksætterrejse og derudover guide jer til at skrive opslag, der skaber opmærksomhed, opbygger tillid og i sidste ende får folk til at købe.

Kenneth er drevet af at hjælpe andre med at skinne igennem på LinkedIn – præcis som de er. Troværdighed er nøgleordet og med lidt hjælp, kan du sagtens lære at bevare dig selv i dine LinkedIn opslag.

På mødet kommer Kenneth ind på:

Hans tilgang til LinkedIn (SPOILER: Det handler om at gi’)
5 tips til, hvordan du forvandler din profilside til en “salgskanal”
3 metoder til (næsten) uendelige opslagsidéer
3 skabeloner til professionelle opslag (som jeg bruger hver dag)
Strategien bag autentisk networking – it’s the long game
Det er alt sammen pakket ind i konkrete eksempler, egne erfaringer og personlige historier.

Efter arrangementet vil der være rig mulighed for at netværke med de andre deltagere, udveksle idéer og snakke videre om LinkedIn mm. Man er også meget velkommen til at tage computeren med og bruge de skønne rammer i vores iværksætterhus til at arbejde fra resten af dagen.

28-02-2025 09:00
G-kraft huset Vejlsøvej 51, Bygning O, 8600 Silkeborg
SilkeborgBusiness

marts
25
2025

SILKEBORG: Iværksættercafé


/_upload/02052021083318_637146760_0000.jpgGår du med overvejelser om at starte en virksomhed op, har du lige taget springet eller måske været i gang i noget tid, men godt kunne bruge lidt sparring og netværk, så kom med på en iværksættercafé, hvor du kan møde ligesindede.

Denne gang skal vi ud i By Jette Friis fantastiske værksted, hvor de kreative processer finder sted. Vi skal høre Jettes iværksætterhistorie samt spare og dele viden med hinanden.

Program

Godmorgen og velkommen
Jettes iværksætterhistorie
Bordet rundt – præsentationsrunde
Netværk blandt deltagerne. Tag gerne et spørgsmål / udfordring / problem med – og få input / idéer / svar med retur
Er der tid til overs, vil der være mulighed for sparring med Silkeborg Business samt individuelle snakke blandt deltagerne


25-03-2025 09:00
By Jette Friis Hornvej 28, 8882 Fårvang
SilkeborgBusiness




2. Iværksættermiljøer, kontorhoteller og øvrige lokaler i Silkeborg4. Lokale iværksættere i Silkeborg
Startinfo.dk ApS - DIN nye iværksætterportal
Rubjergvej 67, Lønstrup
9800 Hjørring
5129 1110
hpw@startinfo.dk
CVR: 40043748
OK
Cookie information

Dette websted anvender cookies til at registrere, hvordan du og andre benytter hjemmesiden.
Disse oplysninger bruger vi bl.a. til at se, hvordan vi kan forbedre den for dig som bruger. Læs mere.